16.02.2022, 08:10

Вже третій пацієнт повністю одужав від ВІЛ

Вже третій пацієнт повністю одужав від ВІЛ
Вже третій пацієнт повністю одужав від ВІЛ

Вже третій в світі пацієнт повністю вилікувався від ВІЛ-інфекції. Про це повідомляють американські вчені, передає The New York Times.

Жінка змішаної раси, схоже, стала третьою людиною, яка вилікувалась від ВІЛ, використовуючи новий метод трансплантації пуповинної крові. 

Пуповинна кров є більш доступною, ніж дорослі стовбурові клітини, які використовуються при трансплантації кісткового мозку, що вилікували попередніх двох пацієнтів, і її не потрібно підбирати настільки близько до реципієнта, повідомляють вчені. 

 «Той факт, що вона змішаної раса, і що вона жінка, це дійсно важливо з наукової точки зору та дійсно важливо з точки зору впливу на громаду», – сказав д-р Стівен Дікс, експерт зі СНІДу з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско, який не був  залучений до роботи.

Вважається, що у жінок ВІЛ прогресує не так, як у чоловіків. І хоча жінки становлять більше половини випадків ВІЛ-інфікованих у світі, лише 11% учасників випробувань лікування - жінки. 

Потужні антиретровірусні препарати можуть контролювати ВІЛ, але ліки є ключем до припинення багаторічної пандемії. У всьому світі майже 38 мільйонів людей живуть з ВІЛ, і близько 73% з них проходять лікування.

Пересадка кісткового мозку не є реалістичним варіантом для більшості пацієнтів. Такі трансплантації є дуже інвазивними та ризикованими, тому їх зазвичай пропонують тільки людям з раком, які вичерпали всі інші можливості.

До цього часу було відомо тільки два випадки, коли пацієнти повністю вилікувались від ВІЛ. 

Тімоті Рей Браун, якого називають «берлінським пацієнтом», жив після повного одужання 12 років, поки не помер у 2020 році від раку.  У 2019 році інший пацієнт, пізніше ідентифікований як Адам Кастильехо, також вилікувався від ВІЛ, і це підтверджує, що випадок пана Брауна не був випадковістю.

Обидва чоловіки отримали трансплантацію кісткового мозку від донорів, які мали мутацію, яка блокує H.I.V.  інфекції.  Мутація була виявлена ​​лише у близько 20 000 донорів, більшість з яких мають північноєвропейське походження.

У третього пацієнта, жінки, яка наразі досягла середнього віку, діагностували ВІЛ у червні 2013 року. Антиретровірусні препарати підтримували низький рівень її вірусу.  У березні 2017 року їй діагностували гострий мієлолейкоз.

У серпні того ж року для лікування раку їй трансплантували пуповинну кров від частково сумісного донора з мутацією, яка блокує проникнення ВІЛ у клітини, а також перелили кров від близького родича, щоб дати тілу тимчасовий імунний захист на час приживлення трансплантата.

Жінку виписали з лікарні на 17-й день після трансплантації, реакції відторгнення трансплантата у неї не спостерігали. Через 37 місяців жінка припинила антиретровірусну терапію, і вже понад 14 місяців у неї немає ознак ВІЛ в аналізах крові, як і антитіл до вірусу.     279


avatar