18.11.2018, 15:44

Десять маловідомих фактів, пов’язаних з президентськими виборами у США.

Десять маловідомих фактів, пов’язаних з президентськими виборами у США.
Десять маловідомих фактів, пов’язаних з президентськими виборами у США.

1.Чому вибори завжди відбуваються у вівторок?

Хоча явка виборців у Америці найнижча серед країн зі зрілою демократією, і понад чверть тих, хто не голосує, скаржаться, що вони надто зайняті, спроби перенести вибори на вихідні не мали успіху.

Вівторок після першого понеділка листопада став днем президентських виборів ще у 1845 році.

У середині XIX століття США були аграрною країною, і фермерам не зовсім просто було дістатися до найближчої виборчої дільниці.

У суботу на фермі працювали, про поїздку в неділю не могло бути й мови, а от середа була базарним днем. Отже, вівторок для виборів підходив найкраще.

2.Сонячні окуляри

Барак Обама і Джо Байден

 

Вас нічого на цьому фото не насторожує? Правильно, Джо Байден у сонячних окулярах.

Політики майже ніколи не позують перед камерами в затемнених окулярах, навіть на відпочинку. Особливо – у дні виборчої кампанії.

Під час гри у гольф сонце світить Обамі прямо в очі. Ромні мчить на водяному мотоциклі з відкритим обличчям, хоча його дружина Анна, яка сидить поруч, – в окулярах.

Люди схильні менше довіряти особі, якщо не бачать її очей, вважає Паркер Ґейґер, консультант з питань іміджу.

"Так ти не можеш відчути людину, – стверджує він. – Довіра встановлюється через зоровий контакт, а сонячні окуляри ставлять між вами бар’єр. Кажуть, що очі – дзеркало душі, то як я можу комусь довіряти, якщо не бачу його душі?"

3.У Неваді є "противсіхи"

Не подобається товар? Не купуйте.

Штат Невада у 1976 році включив до виборчих бюлетенів пункт "Не підтримую жодного кандидата". Відтоді ним скористалася величезна кількість виборців.

У 2010 р., коли за сенаторське крісло боролися Гаррі Рейд та Шерон Енґл, 2,25% виборців, обурені брутальним ходом кампанії, проголосували проти обох. Це допомогло демократу Рейду виграти.

4.Великий палець

Президентські дебати

 

У президентських дебатах брали участь троє: Ромні, Обама і великий палець Обами.

Під час дискусії президент часто підкріплював свої тези енергійним помахом руки: чотири пальці стиснуто в кулак, великий прикриває їх зверху.

Цей дещо неприродний жест, очевидно, підказали йому консультанти, вважає експерт із невербальної комунікації Патті Вуд. Обама використовує його, щоб видаватись сильнішим.

"Це символічна зброя, – каже Вуд, автор книжки "Харизма: як справити перше враження і використовувати мову тіла". – Публічних людей спеціально навчають правильних жестів: вони допомагають справити враження сили, могутності, привернути увагу аудиторії".

На підсвідому рівні – це фалічний жест, каже експерт. "Він пов’язаний з чоловічою сексуальністю. Демонстрація великого пальця – це твердження "Я – чоловік", - додає фахівець.

5.Довічні звання

Мітт Ромні був губернатором Массачусетса протягом чотирьох років і залишив цю посаду майже шість років тому. Але його і досі можна назвати губернатором Ромні – так, ніби це аристократичний титул, а не політична посада.

США очолює тільки один президент, але до Білла Клінтона і Джорджа Буша-молодшого завжди звертаються "президент Клінтон" і "президент Буш".

А республіканця Ньюта Ґінґріча під час кампанії постійно називали спікером, хоча він був головою Палати представників лише чотири роки і залишив цей пост 14 років тому.

І хай як дивно чути в новинах про "президентів Клінтона та Обаму", довічні звання – це нормально і традиційно, вважає Деніел Пост Сеннінг, фахівець з питань етикету Інституту Емілії Пост.

"Це підкреслює наше ставлення до цих постів, до демократії загалом: вони настільки важливі, що уподібнюються до професійних звань, – каже він. – Це як із суддями чи докторами: люди продовжують їх так називати навіть після виходу на пенсію".

6.Програв вибори – і став президентом

Джордж Буш, Рузерфорд Гейс

Джордж Буш у 2000 р. і Резерфорд Хейз у 1876 р. отримали менше голосів, ніж їхні суперники

В американській історії було чотири випадки, коли кандидат, який набрав на виборах менше голосів, ставав президентом.

Так трапляється через специфіку виборчої системи. Вибори проходять у окремих штатах (їх 50 плюс округ Колумбія) і за перемогу в кожному з них кандидат отримує певну кількість "електоральних голосів", яка пропорційна кількості населення штату. Кандидат, який у підсумку набирає 270 або більше електоральних голосів, стає президентом.

У 2000 р. Джордж Буш-молодший набрав на півмільйона фактичних голосів менше, ніж Ел Ґор, але здобув 271 електоральний голос і виграв.

Цілком можливо, що особа, яка у січні присягатиме в Білому домі, знову матиме меншу підтримку громадян.

За одним зі сценаріїв, які розглядають аналітики, Барак Обама може завоювати достатньо штатів, щоб виграти за електоральними голосами, у той час як Ромні набере більше фактичних голосів за рахунок таких великих і консервативних штатів як Техас чи Джорджія.

7.Можлива нічия: президент Ромні та віце-президент Байден

Американська політика зараз і так поляризована, як ніколи, кажуть аналітики. Але ситуація може стати ще гіршою: президентом оберуть республіканця Ромні, а віце-президентом залишиться демократ Джо Байден.

Згідно з Конституцією, якщо колегія виборників віддасть кандидатам однакову кількість "електоральних голосів" – а існує кілька сценаріїв, за яких це може трапитися – президента обиратиме Палата представників, що складається з 435 депутатів.

Зараз її контролюють республіканці, і до виборів ситуація навряд чи зміниться, тож президентом, очевидно, стане Ромні.

Але при цьому Сенат, у якому правлять бал демократи, проголосує за чинного віце-президента Джо Байдена.

У останнього ж може виникнути спокуса постійно атакувати Ромні на публіці.

"Така нічия стала би логічним наслідком нашого партійного паралічу і ницої кампанії, і могла би викликати протести, порівняно з якими мітинги проти реформи охорони здоров’я видадуться парадом на честь Дня подяки", – написала нещодавно оглядачка "Нью-Йорк таймз" Морін Дауд.

8.Любов до слова "народ"

"Тут, у Айові, народ розуміє, що економіку не можна будувати зверху вниз" – Обама, 17 жовтня.

"Я знаю – багато народу бореться з бідністю" – Ромні, 10 жовтня.

Обама і Ромні використовують слово "народ" (folks) значно частіше, ніж ви можна очікувати від людей такого соціально-економічного і культурного статусу.

Це слово, що походить із давньоанглійської мови, у Сполучених Штатах асоціюється з мовою Півдня – регіону, за яким закріпився стереотип "простацького". При цьому ані Обама, ані Ромні не є південцями.

Ґрант Барретт, редактор Оксфордського словника американського політичного сленгу, каже, що "folks" означає те саме, що "люди", але з позитивною, теплою конотацією.

"Американська політика – це гра південців, – каже Барретт. – Це гра в розмови, а південці дуже люблять розмови. На національному рівні нами часто керують південці".

9. Значення має тільки третина США

Електоральна карта США

Сині - демократи, червоні - республіканці, сірі - "непевні штати"

Більшість американських штатів, включно із чотирма-п’ятьма найбільше населеними, настільки стабільні у своїй підтримці одного з таборів, що кандидати можуть там навіть і не агітувати.

Вони просто записують до свого активу "електоральні голоси" цих штатів і основні зусилля спрямовують на кампанію у так званих "непевних штатах".

У останніх проживають близько 30% американців, і саме вони визначають результат виборів.

Що ж до решти 70%, зокрема мешканців Каліфорнії, Техасу, Джорджії, Нью-Йорку, Іллінойсу та 35 інших "певних штатів", то їхні голоси, звісно, зараховуються колегією виборців, але не мають особливого впливу на результат.

10. У Північній Дакоті можна голосувати без реєстрації

Північна Дакота – єдиний штат, у якому не потрібно реєструватися, щоб проголосувати.

Хоча в XIX столітті Північна Дакота однією з перших ввела реєстрацію виборців, в 1951 році її скасували. На урядовому сайті штату цей крок пояснюють специфічною структурою населення: тут живуть переважно селяни.

"На виборчу систему Північної Дакоти, зокрема відсутність реєстрації, вплинуло те, що в нашому штаті з його сільськими общинами необхідні маленькі виборчі округи. При цьому члени виборчих комісії знають своїх виборців особисто і легко розпізнають тих, хто не повинен голосувати в їхньому окрузі".

Право голосу тут мають громадяни США, старші за 18 років, які на момент виборів проживають у окрузі не менше 30 днів, розповідає Ел Джейґер, державний секретар штату. І все-таки вони повинні показати документи, якщо члени виборчкому їх не впізнають.Інтерв'юер: Інна Георгіца
     335


Новини по темі:avatar