23.06.2018, 09:52

Brexit: невідомі сторони процесу та можливі сценарії подальшого його розвитку

Brexit: невідомі сторони процесу та можливі сценарії подальшого його розвитку
Brexit: невідомі сторони процесу та можливі сценарії подальшого його розвитку

Рівно 2 роки тому, 23 червня 2016 року відбулася важлива подія не тільки для Європи, але, напевно, і для всього світу — референдум про вихід Великобританії із членства в ЄС. Які підводні камені приховує процес Brexit — розповідають експерти компанії Henley & Partners.

 

Brexit: суть, етапи та процедури.

Більше половини британців, а саме 51,89% проголосували за вихід Великобританії із Європейського Союзу. В договорі про Євросоюз в ст. 50 прописано порядок виходу держав-членів із ЄС. Вперше вона була задіяна 29 березня 2016. Саме тоді Тереза Матей, прем”єр-міністр Великобританії заявила про те, що країна має намір покинути союз. Дата виходу — 29 березня 2019 р.

Отже референдум відбувся, процес отримав назву “Брексит”. Перші переговори по процесу відбулись тільки через рік, і обговорювались там три важливих питання: скільки Великобританія повинна виплатити ЄС за свій вихід? Як бути із кордоном між Ірландією та Північною Ірландією (Ірландія залишається членом ЄС, а Північна Ірландія є частиною Великобританії)? Які права матимуть громадяни Великобританії, котрі проживають в країнах Європейського Союзу, та навпаки, які права матимуть європейці, що проживають на території країни, яка вирішила покинути ЄС?

Попри те, що існують певні домовленості — чіткої картини того, що станенться із вказаними пунктами, немає і до сьогодні. А в березні цього року обидві сторони домовились про продовження перехідного періоду, до 31 грудня 2020 року. Що ж, Велика Британія в цей період продовжує залишатись членом Єдиного ринку а також митного союзу, і відповідно платить внески в бюджет Європейського Союзу, але вплинути якимось чином на прийняття тих чи інших рішень вона вже не може.Окремо вкладати свої торгові угоди країна все-таки може, та тільки але домовленості не зможуть вступити в силу до 1 січня 2021 року.

Яка подальша доля чекає громадян ЄС у Великобританії, та громадян Великої Британії у Європейському Союзі?

Угода дає чітко зрозуміти одне: більше 3-х мільйонів громадян ЄС зможуть і дали жити та працювати в ЄС. Такі ж самі права поширюються і на громадян Великої Британії, які проживають в країнах Європейського Союзу. Для цього всі бажаючі мають пройти адміністративні процедури для того, аби закріпити відповідний статус. Дану процедуру можна буде проводити онлайн, вона, за словами чиновників, займатиме декілька хвилин, і вартість процесу буде мізерною.

Як процедура Brexit повпливає на бізнес та економіку?

Насправді оцінити наслідки для двох сторін доволі складно. На думку експертів, є два можливих сценарія розвитку подій, перший - “жорсткий”, другий - “м”який”.

"Жорсткий” - Велика Британія повністю відмовляється від доступу як до митного союзу так і до єдиного ринку, і це, ймовірно, підштовхне країну до підписання нових домовленостей. Ймовірно, зі Сполученими Штатами Америки. Що стосується “мякого” - Великобританія зможе зберегти вже існуючі домовленості із ЄС, і хоча членом Європейського Союзу вона більше не буде — доступ до єдиного євроринку все-таки зможе зберегти.

Експерти переконані, що Брексит може вплинути на цінність британського громадянства. Сьогодні країна займає 13-ту позицію в Індексі громадянства Світу, але в разі “жорсткого” розвитку подій ця позиція може суттєво знизитись, адже громадяни Великої Британії втратять право проживати та працювати без віз в 27-ми країнах Європи.

Що стосується економіки — фахівці передбачали миттєву економічну кризу. І справді, після референдуму фунт стерлінгів впав на 10% по відношенню до долара. В 2017 році він і зовсім досяг рекордно низької позиції, та з тих пір поступово її зміцнює. Тож тут передбачення фахівців не здійснились, а економіка Великобританії продовжує зростати, поступаючись лише зростанню економіки Німеччини.

Що стосується припинення Brexit — то швидше всього зупинити цей процес вже неможливо.     315


avatar