11.09.2018, 18:02

Проблема ожиріння у Чернівцях, небезпека спортивного харчування та три складові, необхідні для вашого здоров’я

Проблема ожиріння у Чернівцях, небезпека спортивного харчування та три складові, необхідні для вашого здоров’я
Проблема ожиріння у Чернівцях, небезпека спортивного харчування та три складові, необхідні для вашого здоров’я

Смандич Віталій Степанович, асистент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Буковинського державного медичного університету, лікар-консультант другого хірургічного відділення лікарні швидкої медичної допомоги.

Рівень медицини у Чернівцях, в чому помилка чернівчан у догляді за здоров’ям?

Потрібно розвивати профілактичну медицину, а не гнатися за великими апаратами, які роблять складні операції. Тому що люди в нас не слідкують за станом здоров’я. До цього, звісно, має долучитись і місцева влада. Адже немає соціальних реклам, які б це пропагували. Людям, у свою чергу, потрібно хоча б раз на пів року здавати кров на аналіз, тоді виявлення хронічних хвороб стане простішим на ранніх стадіях. А не звертатись, коли вже «болить», яке передбачає дороге лікування. При тому, що той стан фінансовий стан, який зараз маємо – не може цьому відповідати. Тому потрібно розвивати або страхову медицину або профілактичну. Потрібно підвищити розуміння, зацікавлення  кожного жителя до свого здоров’я.

Де можна здати кров на аналіз? Яким повинен бути цей аналіз?

Почати потрібно з простого – загальний аналіз крові та сечі. Будь-хто може вранці прокинутись, попередньо купити ємність для забору сечі, набрати з собою середню порцію сечі та піти в поліклініку. При цьому має бути декларація, підписана сімейним лікарем і все – менш, ніж за пів дня аналізи готові.

Основна проблема чернівчан, що стосується здоров’я?

Мабуть, як і у всіх українців: ніхто не звертає увагу на стан здоров‘я. Я не говорю про спортзал, фізичні навантаження чи фізкультуру, я говорю про медичні консультації, діагностичні маніпуляції.

Проблема ожиріння в Україні та, зокрема, Чернівцях.

Взагалі по всій Україні така патологія ще більше почала виявлятись. По-перше, через гіподинамію: з розвитком технологій, інтернету люди почали менше рухатись, робота стала сидячою, часу на приготування правильної їжі немає. Тому цей процес має дуже тривалий механізм, і коли вже проблема запущена, не можна сказати, що є першим: ожиріння чи панкреатит.

Спортивне харчування: користь чи небезпека?

Це питання має два характери: бізнес, фармбізнес, і реальне перенавантаження організму. Тобто якщо молодим людям нав’язувати думку, що вони зможуть штангу більше жати, але треба їсти одні чи інші препарати – це є неправильно. Адже молодому організму потрібно давати дозоване навантаження, а не те, яке йде через фармацевтичні препарати. Якщо це робити природнім шляхом: до прикладу, їсти манку, вживати більше кальцію – то, звісно, це правильний підхід. Але не можна доводити молодий організм (це, як правило, підлітки) до того, щоб вони вживали різні препарати. Це велика проблема, оскільки тут є фармбізнес і тут є гроші. Молоді люди ще несвідомі, і хочуть швидко досягнути гарної форми тіла, результату. Ніхто не думає про наслідки, а батьки зачасту не знають про вживання таких препаратів і потім з’являються скарги про перебої серцебиття, відсутність здорового сну. І коли починають звертатись до лікаря, тоді виявляється, що серце перенавантажене, нервова система збуджена.

Чи пропагується здоровий спосіб життя у Чернівцях? Які заходи варто проводити?

Однозначно, пропагується. Першим рупором є Буковинський медичний університет, котрий кожного тижня проводить заходи по харчуванню, здоровому способу життя. Забігаючи наперед, цієї суботу буде пробіг за здоровий спосіб життя. Традиційно проводяться ранкові зарядки.

Що порекомендуєте чернівчанам для збереження гарного стану здоров’я?

На мою думку та думку лікарів, повинне бути дозоване фізичне навантаження, тобто фізкультура. Ми не говоримо про спорт, бо спорт має результати, а завертаємо увагу саме на фізкультуру. Інше питання – це є харчування. І третє – це є режим сну та відпочинку. Збереження цих трьох компонентів дадуть результат. І що я найбільше рекомендую – це стежити за своїм станом здоров’я, а саме: хоча б раз у пів року здавати загальний аналіз крові, звертатись до лікарів у плані діагностики, а не гострого лікування. Тоді ми зможем вийти на кращий рівень, а медицина працюватиме не на дорогі спеціалізовані відділення, а на поліклініки, денні стаціонари.     1264


avatar