04.09.2018, 15:12

Проблема безпритульних собак: кількість тварин та укусів збільшилась на 30%. Як уберегти себе та своїх дітей, перші дії при укусі собаки

Проблема безпритульних собак: кількість тварин та укусів збільшилась на 30%. Як уберегти себе та своїх дітей, перші дії при укусі собаки
Проблема безпритульних собак: кількість тварин та укусів збільшилась на 30%. Як уберегти себе та своїх дітей, перші дії при укусі собаки

Добржанський Сергій, керівник громадського руху «Безпечні Чернівці» розповів «Політикану» масштаби проблеми та дав поради місцевим жителям щодо убереження себе та своїх дітей від агресивних собак, укусів та забіганню утворень зграй.  Рух організовує людей, які хочуть вирішити питання стосовно безпритульних собак у місті Чернівці, максимально швидко і в законний спосіб.

Як змінилась кількість безпритульних собак за цей час?

Ситуація змінилась в гіршу сторону. На жаль, наша міська влада, що створила притулок і поставила там людину, яка не є компетентною в плані регулювання кількості собак, а займається виключно волонтерською роботою, якою займався раніше (тобто розведенням собак) призвело до того, що ситуація стала тільки гіршою і далі катастрофічно погіршується. Показником є кількість укусів, які фіксуються у порівнянні з минулим роком. Уже ми бачимо кількість укусів, які перевищують на  30% показники попереднього року.  Кусають не тільки дорослих, а й дітей і переважно без причин. Тому ситуація є дуже небезпечна, але, на жаль,  міська влада до цього питання ставиться «як страус», голову в пісок і нічого не бачать. Неодноразове спілкування з мером, Каспруком, не дало результатів, оскільки він взагалі не хоче в цю тему «влізати».

Найфатальніші ситуації, які доводилось фіксувати у Чернівцях?

Востаннє була така ситуація, у районі Гравітону, коли дівчинку укусила собака за обличчя. Дівчинці було 9 років і вона просто проходила повз магазин. Більше того, дівчинка із багатодітної сім’ї переселенців із Донецька.

Найбільш небезпечні райони, де відбуваються скупчення безпритульних собак?

До таких районів належать: Гравітон, Бульвар, вулиці Героїв Майдану, Комарова, деякі райони в центрі міста, і Садгора починає «доганяти» статистику, хоча раніше був один із найбезпечніших районів.

Чим безпосередньо займається ваша організація?

Ми ставимо питання перед владою, як вони повинні виконувати свої ж правила, правила статуту, який передбачає безпосередню роботу притулку як органу, який контролює чисельність тварин. На жаль, він не виконує свої функції, а займається виключно, так званим, готелем для обраних бездомних тварин за бюджетні кошти.

Минулого року на утримання цього притулку було виділено 3,5 млн. гривень. А це рівноцінно утриманню двох дитячих садків. Крім того, немає системності роботи в цьому притулку, оскільки робота виконується частково: та сама стерилізація робиться в дуже малих кількостях, що не дає результату взагалі, фактично – це списування грошей.

Друге - це довічне утримання собак, які нікому не потрібні. Ми говорили про те, що такі собаки повинні бути гуманно приспані і, відповідно, утилізовані. Така сама ситуація є з відверто хворими та агресивними собаками, які не підлягають соціалізації. Сенсу їх утримувати в притулку за бюджетні кошти – немає. Наприклад, у них є вісім відверто агресивних собак, які кусають навіть працівників, не говорячи вже про людей. Вони їх не хочуть приспати, хоча статут забов’язує це робити.

Такі речі ми висвітлюємо, розказуємо, показуємо. Була створена постійно діюча комісія з питань притулку, очолює її Василь Продан. Фактично за два роки в місті можна навести лад, хоча б до контрольованої кількості собак, а кількість укусів звести до мінімуму.

Я особисто втретє підраховував на своєму квадраті кількість безпритульних собак, і тенденція йде до зросту. Якщо за першими підрахунками їх було до 100, то зараз вже 116.

Чи реагує на цю проблему міська влада?

За останні два місяці бачу, що вони хочуть це вирішити. Буквально в серпні місяці почалася тенденція до об’єктивних дій, які можуть вплинути на кількість. Поки реальних кроків не робилося, але посил є.

Перші дії при укусі собаки?

Спершу потрібно викликати поліцію, далі працівників притулку і, звісно, звернутись до лікаря на Фастівську, щоб отримати відповідні уколи. І найголовніше – це слідкувати за самою собакою. Зазвичай, якщо така ситуація виникає, то притулок забирає цю собаку і за нею слідкує. Якщо собака за 10 днів не здихає, значить вона не була хворою на сказ і це вже стає більше безпечно, оскільки сказ – невиліковна хвороба.

Два роки тому, хвора на сказ собака, вкусила вагітну жінку. Звісно, були великі проблеми.

Як уберегти себе від нападу агресивних собак?  

По-перше, потрібно, щоб не було місць годування. Тому що собаки утворюють зграї і їх стає більше, коли є місце для харчування. У першу чергу, це є безвідповідальні люди, які вважають себе милосердними діячами і підгодовують собак. Собака розуміє, що це їхня територія і починають її захищати. Тому може легко вкусити людину, захищаючи свою територію, адже це нормальні тваринні інстинкти. Тому коли люди кидають їсти, особливо біля під’їздів, це призводить до того, що собаки кусають несвідомо, оскільки вони захищають свою територію.

Друга причина. Власники собак повинні їх зареєструвати та стерилізувати. Це би зменшило розмноження собак, і, впевнений, зменшило б масштаби проблеми.

Ну, і третя порада. Якщо ви бачите агресивних собак, не соромтесь подзвонити до поліції або в притулок. Не обов’язково, щоб собака вкусила  (це вже остання стадія), достатньо агресивної поведінки. На жаль, в Чернівцях є такі люди, які вважають, що цінність собак вища за людей, і коли дитину кусає собака, власники тварини кажуть: «Дитина сама винна. Вона бігла чи гралась з палкою».

Дивує ідіотська ідея Виноградова, директора притулку,  що собаки мають  вільно ходити, натомість дитячі майданчики повинні бути огороджені високими заборами, сітками.

Так само, коли бачите велику зграю біля дитячих майданчиків, шкіл, садочків, згідно розпорядження органів, які відповідають за санітарну безпеку у місті – притулок має їх забирати. Телефон притулку: 0955260045.

      637


avatar