25.07.2018, 13:09

Наркозлочинність у Чернівцях. Як з цим боротись та уберегти молодь від фатального кінця?

Наркозлочинність у Чернівцях.  Як з цим боротись та уберегти молодь від фатального кінця?
Наркозлочинність у Чернівцях. Як з цим боротись та уберегти молодь від фатального кінця?

Божик Олександр Володимирович, начальник управління протидії наркозлочинності в  Чернівецькій області розповів про стан проблеми із наркозлочинністю у області,  ризикові вікові групи та як уберегти молодь від необдуманих вчинків.

Скільки осіб працює у вашому підрозділі? Чи достатньо вам цієї кількості людей?

На даний час штат управління складає 14 посад, в наявності є 13 людей. Правду кажучи, для Чернівецької області це трошки замало. Колись штат складав 23 -26 людей.  До 30 людей потрібно в будь-якому випадку. Є віддалені райони, такі як Сокирянський район, Новодністровськ (проблемне місто у нас), де також багато наркоманії. Їхати туди щоразу 50 кілометрів нерентабельно, тому потрібно,  щоб були люди на місцях.

Найбільш резонансний злочин пов’язаний з наркоторгівлею? Найбільша партія, яку ви вилучали протягом останнього року? Її вартість на чорному ринку.

Наприкінці лютого поточного року була задокументована група осіб із п‘яти людей, які займались наркоторгівлею. Під час обшуків ми натрапили на їхній склад, де в одному  з гаражних приміщень зберігалось близько 825 таблеток субітексу, 1 кілограм амфетаміну, 2 автомати, 2 пістолети, граната і набої різного калібру. Тобто, якщо 1 пігулка на чорному ринку вартує 400-500 грн., то 800 таблеток - можете порахувати. Загальна вартість партії складає більше 1 мільйона гривень.

Також нещодавно затримали групу осіб, де  один із хлопців збував наркотичні засоби на території міста, інший вирощував ці засоби в приміщенні, де облаштоване спеціальне світло та датчики температури…зробив собі «оранжерею», скажем так.  Потім вони збирали урожай і відвозили в місто. У цієї групи вилучено товар на суму 40 тис. грн.

Чому молодь починає вживати наркотичні речовини? Що їх спонукає до цього?

Одним із проблемних питань у нас - це є заробітчани. Діти залишаються на бабусь й  дідусів, в той час, коли батьки їдуть закордон. У такому випадку молодь фактично залишається сама на себе, і десь одна «паршива вівця»  заводиться в колективі, яка запропонує вжити. А молодь — це люди, які ще психологічно не сформовані і піддаються впливам.  Окрім того, молодь має доступ до інтернету, де можна бачити все. Десь можемо знайти пропаганду: легкість життя і все таке. Але найголовніша причина — це безконтрольність.

Чи були у вашій практиці випадки, коли діти із забезпечених сімей «підсаджувавлись» на голку? Чим це все завершувалась?

Так, були неодноразово такі випадки, коли діти відомих і заможних людей підсаджувались на наркотики. Якщо вони вживають марихуану або амфетамін, то ще не все втрачено, але якщо вони вже «в торбі»  тобто якщо ін’єкційно вживають наркотики, то зворотнього шляху вже немає.

Кажуть що наркоманів «колишніх» не буває. Чи є у вашій практиці люди, які зав’язали з цією пагубною звичкою. Чи реально «зіскочити з голки»?

Спершу треба визначити, хто такий наркоман. Так, це дійсно хворі люди. Ті, хто вживають марихуану і амфетамін також підпадають під цю категорію. Проте таку категорію осіб ще реально витягнути із біди, а ті,  що вживають систематично ін’єкційно - то з ними вже складніше. Були випадки, коли особа сідає за грати, припустимо на 3 роки,і  не вживає. Після того, як виходить із тюрми, проходить, можливо, десь пів року і знову починає вживати.

Наймолодший та найстарший наркоман, якого ви затримували? Найбільш небезпечна вікова група ризику?

Виявлено випадки, коли марихуану курили із 12 років, ін’єкційно починають вживати у віці 15-16 років. Є й наркомани, яким уже далеко за 60. Вікова група ризику – від 15 до 17 років.

Результат співпраці з громадським проектом «Ні, наркотикам», який очолює Сергій Качмарський.

Звісно, корисно працювати з цим проектом, оскільки постійно надходить інформація. Також інформація надходить від простих громадян завдяки гарячих ліній телефону. Загалом близько 50-60 адрес, які до нас надійшло завдяки цьому проекту. Багато справ завершилось кримінальним провадженням.

Що ви порадити молодим людям, яким вперше в житті пропонують наркотики?

В першу чергу, пораджу ніколи не починати. Адже коли спілкуюсь із молоддю - запитую: як почали вживати? Розповідають, що були впевнені: раз спробують і все. Адже «я сильний і зможу себе перебороти», проте, на жаль, наркотики зачасту перемагають. Тому пораджу ніколи не починати, а краще займатись спортом, розвиватись. Зараз є багато перспектив для молоді.

Яка наразі ситуація із наркозлочинністю в Чернівцях?

Офіційно зареєстровано близько дві з половиною тисячі наркозалежних, що перебувають на лікуванні. Якщо говорити неофіційні цифри, то це буде близько п’яти тисяч.

Чи проводяться заходи профілактики?

Як і проводилось попередньо, з початком навчального року будемо з Сергієм їздити по школах та навчальних закладах. У нас є складний фільм, який розповідає про долю наркоманів. Батьки, директори шкіл завжди радо ідуть на співпрацю з нами.

Розкажіть про себе?  Чи впливає робота на ваше життя?

По цій лінії я працюю з 2005 року. Звісно, що впливає на життя. Буває відпочиваєш із сім’єю, а до тебе підходять люди, дякують, що колись затримали. Мої дочці 12 років, а сину 5 років. Дочка професійно займається спортом, плаванням. А хлопець ще зовсім маленький, щоб йому таке розказувати.

Сергій Качмарський, засновник громадського проекту « Ні наркотикам» поділився, як вони боряться із проблемою, та результативність прокладеної роботи.

Жителі міста телефонують нам на телефон гарячої лінії. Коли на місці знаходимо використані шприци, це, звісно, лише підтверджує той факт, що тут виготовляють наркотичні засоби. Потім цю інформацію передаємо Олександру. Мешканці Чернівців нам телефонують, а ми вже передаємо інформацію у відділок: це завжди доходить до результативного кінця. От нещодавно був випадок у районі Проспекту, коли торгували наркотиками «зі стільчика». Мешканці будинку підняли це питання, оскільки все це відбувалось біля дитячого майданчику, де щоранку знаходили 20-30 шприців. Нами було виявлено місце, де виготовляли наркотики та усунуто проблему.     631


avatar